Устаткування б/к – це вживане хлібопекарське й кондитерське обладнання, в якому зроблено капітальний ремонт. На думку багатьох представників компанії, саме за кордоном цей сегмент устаткування ліпше розвинений і функціонує вже багато років. На українському ринку на відновлене обладнання особливо зріс попит під час кризи.
Устаткування високого класу якісне, тож навіть незважаючи на те, що воно вживане, можна розраховувати ще на кілька років його безперервної експлуатації й стабільної роботи на виробництві. Багато також залежить від фірми-виробника: на вторинному ринку одні можуть бути затребувані, а інші – ні. За словами директора компанії «Екомакіна» Віталія Чечіля, у зв’язку зі зростанням цін і низькою купівельною спроможністю багато відомих фірм згорнули в Україні діяльність, інші ж, навпаки, – розширили сферу послуг.
Створена цього річ фірма «Екомакіна» – наочний приклад того, що на ринку є ніші, які дають змогу бізнесу не лише вижити, а й успішно розвиватися. Пан Віталій переконаний, що зараз, купуючи відновлене устаткування, можна заощадити чималі кошти. Головне – вибирати такі машини треба зважено і не боятися словосполучення «б/к». В свою чергу, пропонуючи хлібопекарське чи кондитерське устаткування, в компанії намагаються порадити агрегати із прийнятним співвідношенням ціни й якості.
- Віталію Анатолійовичу, які послуги пропонує «Екомакіна» для виробників хлібопекарської та кондитерської продукції?
На сьогодні компанія «Екомакіна» працює у кількох напрямах. Ми маємо найширший спектр хлібопекарського і кондитерського як вживаного, так і нового обладнання з гарантійним терміном його експлуатації. Важливо те, що з початку цього року будь-яке підприємство має змогу придбати нове хлібопекарське та кондитерське обладнання фірми «Кумкая» в обмін на власне вживане.
Також ми здійснюємо капітальний ремонт старого устаткування у найкоротші терміни. Повне відновлення може бути виконано приблизно за 1 місяць. При цьому всі запчастини обладнання замінюємо новими для всіх моделей відновленого – а це весь спектр – від різних видів печей до допоміжного обладнання. Гарантія становить 1 рік. В ідеалі, перед продажем, все повинно бути в бездоганному робочому стані як зовні, так і усередині.
- Як сьогодні Ви оцінюєте попит на вживане обладнання? Які тенденції нині простежуєте у хлібопекарському і кондитерському сегментах?
В нинішніх реаліях інтерес і попит на вживане обладнання доволі високий. Спостерігаємо певне пожвавлення на ринку, виробники почали цікавитися обладнанням у кількох напрямах. Багато власників кафе, барів і ресторанів цікавляться невеликими конвекційними і ротаційними печами для випікання хлібобулочних і кондитерських виробів для власних потреб. Багато клієнтів, які працюють у торгівлі, цікавляться можливістю виробництва свіжої випічки (хлібобулочних виробів, тортів, тістечок тощо) безпосередньо на торговельних площах. Вони, зокрема, розглядають можливість придбати невеликі конвекційні і конвекційно-ротаційні вживані печі виробничою потужністю від 2 до 5 м2 випічки. Окрім того, попит на модульні багатоярусні електричні та газові печі з подом на 3,5−4 м2. В одній такій печі одночасно можна випікати різні види продукції завдяки встановленню різних режимів роботи кожного ярусу. Умовно кажучи, виробник зможе одночасно випікати хліб, печиво, пиріжки – така універсальність дуже подобається клієнтам.
- Як щодо попиту на пелетні установки?
На часі – енергозбереження, тому, певна річ, популярними стають інноваційні ідеї в цьому напрямі, наприклад, печі на пелетах. Знаємо, що вартість газу за останні півроку зросла з 3 до 12 тис. грн. за 1 тис. м3, а переведення печі на пелети дає змогу втричі знизити енергозатрати порівняно з роботою на газі. Пелетні пальники досить швидко себе окуповують, знижуючи собівартість продукції. У зв’язку з цим ось вже практично два роки ми відзначаємо підвищення попиту від виробників на таку послугу, як переобладнання печей на роботу на пелетних установках.
Нині великий попит на пелетні установки для подових печей різної продуктивності (5−7 т на добу і вище). При дуже великих виробничих потужностях можна використовувати цілком автоматичні пелетні установки.
Певні технічні нюанси криються в переобладнанні на роботу з пелетами ротаційних печей, але у нас вже є успішний досвід і в цьому питанні. Ми намагаємося виконати побажання замовника відповідно до його можливостей і потреб, гарантуючи при цьому і зниження витрат, і безпеку.
- Пане Віталію, які переваги отримує замовник, співпрацюючи з Вашою компанією?
Компанії «Кумкая» і «Екомакіна» у непростих умовах роботи намагаються підтримувати хлібопекарів і кондитерів максимально зручними та вигідними умовами щодо співпраці. Наприклад, у виробника є старе устаткування, а він має на меті придбати нове. Відтак він може звернутися на фірму «Екомакіна» – тут наші висококваліфіковані працівники оцінять вартість установки. Якщо замовник згоден, то здає це устаткування і купує нове компанії «Кумкая», але вже з доплатою.
На сьогодні ми почали співпрацювати з одним із банків. Тепер клієнт може придбати у нас обладнання з відтермінуванням платежу на 12 місяців на суму €15 тис. на мою думку, це дуже вигідна цікава для українського ринку пропозиція, яка дає змогу виробникам хлібобулочних і кондитерських виробів навіть в такий непростий період продовжувати свій розвиток, реалізовувати намічені плани, пов’язані з модернізацією обладнання, без будь-яких ризиків.
Насамкінець скажу, що, встановивши відновлене устаткування від нашої компанії, можна бути впевненим у його працездатності й якості виготовленої на ньому продукції.
Мар’яна ЯКИМІВ